Nocne drętwienie rąk, przyczyny i metody leczenia

Jeśli nocne mrowienie lub drętwienie rąk brzmi Ci znajomo wiedz, że jest to schorzenie, które dotyka osoby w każdym wieku. Choroba występuje u 70% populacji w wieku powyżej 50 lat, ale proces ten rozpoczyna się najczęściej po skończeniu 30 lat. U osób, które unikają ruchu fizycznego drętwienie występuje wcześniej, w okresie dorastania a nawet w dzieciństwie. Główną i najczęstszą przyczyną powstawania są schorzenia odcinka szyjnego kręgosłupa.

Wśród innych przyczyn można wymienić również zapalenie nerwów, cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz niedobór witamin z grupy B. Czasem problemy mogą być związane z bardzo poważnymi schorzeniami, jak zawał serca, stwardnienie rozsiane, nowotwór i inne.

Patologia odcinka szyjnego kręgosłupa jest efektem dyskopatii lub przepukliny krążka międzykręgowego, zwłaszcza w sytuacji, gdy proces chorobowy zlokalizowany jest w dolnych segmentach szyi (C5-C7). Nerwy wychodzące z różnych poziomów kręgosłupa odpowiadają za unerwienie rąk i nóg. Jeśli więc dojdzie do zmian zwyrodnieniowych kręgów a w konsekwencji do niewłaściwego przewodnictwa nerwowego, może pojawić się drętwienie kończyn. Zmiany w obrębie kręgów szyjnych dotyczą górnej części ciała, czyli wywołują drętwienie rąk.

Dokładna lokalizacja drętwienia zależy od tego, który nerw został uciskany:

– wewnętrzna powierzchnia ramienia do końcówki 4 i 5 palców (C7);

– na tylnej stronie ramienia i przedramienia, tylnej powierzchni palców 2 i 3 (C6);

– na boku strony z kciukiem i palcem wskazującym (C5).

Często drętwienie powoduje napięcie mięśni w odcinku szyjnym. Szyja jest stosunkowo krótka a kryje w sobie wiele par mięśni (między innymi mięsień prosty boczny głowy, m. prosty przedni głowy, m. długi głowy, m. prosty głowy tylny mniejszy, oraz mięsień prosty głowy tylny większy). Dlatego długa praca przy komputerze, stresy w pracy, przeciągi, niewłaściwie dobrana poduszka podczas snu powodują ich napięcie. W konsekwencji mięśnie zaciskają naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie krwi w kończynach górnych i powoduje uczucie drętwienia w rękach.

Inną przyczyną drętwienia rąk jest zespół cieśni nadgarstka. Powoduje go długa praca przy komputerze i związane z tym nienaturalne wygięcia dłoni. Wywołują go także inne działania długoterminowe, związane z tego samego rodzaju obciążeniem według typu ruchów zgięcia-rozgięcie (granie na instrumentach muzycznych, elementy montażowe, praca na budowie). Towarzyszy temu drętwieniu ból w nadgarstku, objawiający się dodatkowo mrowieniem palców, przede wszystkim czwartego, trzeciego i drugiego, oraz całej powierzchni dłoni. Jeżeli uszkodzeniu ulegnie nerw łokciowy, mamy do czynienia z zespołem kanału Guyona.

Jeśli cierpisz na drętwienie rąk w nocy, zadbaj o nie w ciągu dnia. W tym celu należy:

  1. Zrelaksować napięte mięśnie szyi

Metod jest wiele. Może to być masaż, akupresura, akupunktura, postisometryczna relaksacja mięśni, terapia manualna. To metody całkowicie bezpieczne i sprawdzone przez stulecia. Wskazana jest profilaktyczna seria zabiegów 1-2 razy w roku.

  1. Ćwiczenia

Silne mięśnie to podstawa dla stabilnego kręgosłupa. Jeśli mięśnie po jego obu stronach nie pracują jednakowo, są osłabione, nadmiernie naciągnięte lub napięte, kręgosłup przestaje być stabilny. Dodatkowo pogarsza się postawa a kręgi oraz dyski szybciej się zużywają. Zalecamy wykonywanie w domu ćwiczeń izometrycznych i na rozciąganie. Samodzielna praca w domu ma ogromne znaczenie, zwłaszcza wzmacnianie gorsetu mięśniowego kręgosłupa.

  1. Właściwe dbanie o siebie. Postaraj się wyeliminować wszystkie możliwe czynniki, którzy powodują napięcie mięsni:

– wymień poduszkę

– wybierz bardziej wygodną pozycję podczas snu

– wyklucz alkohol i nikotynę

– rób 5 minutowe przerwy co godzinę przy siedzących pracach biurowych

– trzymaj się reguł oglądania TV i czytania książki.

Nocnego drętwienia rąk nie warto leczyć przy pomocy leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, gdyż długotrwałe ich stosowanie może powodować wystąpienie skutków ubocznych.

Jeśli są Państwo zainteresowani informacjami we wspomnianym zagadnieniu, jak również chcą poprawić swoje zdrowie, zapraszamy na konsultacje do specjalistów Gabinetu Medycyny Naturalnej Doktor Jakimiec. Serdecznie zapraszamy.