Na czym polega akupunktura. Skuteczność akupunktury

Akupunktura (acus – igła, punctura – kłucie) to starożytna, chińska metoda leczenia. Polega na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami w odpowiednich miejscach, które odpowiadają za prawidłową pracę narządów wewnętrznych a zlokalizowane są wzdłuż przebiegu meridianów. Pierwsze wzmianki o stosowaniu igieł pochodzą z okresu 4000 lat przed naszą erą. Jedną z podstawowych zasad akupunktury jako rodzaju medycyny niekonwencjonalnej jest leczenie chorego organizmu a nie tylko samych objawów choroby. Medycyna chińska leczy całościowo, na poziomie fizycznym i psychicznym oraz przynosi znaczną poprawę jakości życia pacjenta.

Skuteczność akupunktury od lat jest sprawdzana przez medycynę akademicką. Dzięki pozytywnym rezultatom tych badań Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała akupunkturę jako skuteczną metodę leczniczą przy różnych chorobach. Jej głównie działanie opiera się na teorii, że ludzkie ciało posiada własną energię życiową, określoną jako bioelektryczność albo Chi (zwana jest również żywiącym oddechem, tchnieniem życia, pierwotną siłą), która płynie w kanałach (meridianach) energetycznych w organizmie. Istnieje 12 meridianów, kanałów energetycznych głównych, związanych z kolejnymi ośmioma meridianami specjalnymi (dodatkowymi). Na meridianach tych znajduje się 361 punktów, stosowanych w leczeniu. Istnieją również setki innych punktów na całym ciele, które oddziałują poza tymi kanałami.

Podstawą zdrowia jest swobodny, harmonijny przepływ energii Chi w ciele. Choroba następuje, gdy pojawia się dysharmonia lub nierównowaga energii, czyli zablokowanie przepływu, nadmiar lub niedobór Chi. Jeżeli przepływ energii jest zakłócony, wówczas wywołuje to dolegliwości bólowe oraz schorzenia różnego rodzaju. W odblokowaniu przepływu energii pomaga między innymi akupunktura. Poprzez oddziaływanie na punkty aktywne przywraca prawidłowy przepływ energii i równowagę energetyczną, wywierając w ten sposób działania lecznicze i powodując zwalczenie przyczyny choroby przez nasz organizm.

W świetle medycyny zachodniej oraz w oparciu o nowoczesne badania naukowe, działanie lecznicze akupunktury polega na wywoływaniu szeregu impulsów, bodźców i reakcji fizyko-chemicznych, przenoszonych drogami autonomicznego układu nerwowego z punktów akupunkturowych (zakończeń nerwowych) do chorych narządów i tkanek, wywołując w nich reakcje regeneracyjne. Działanie na punkty wspomaga również krążenie w naczyniach krwionośnych. Komórki zaczynają pracować intensywniej, uwalniają się toksyny przez co organizm jest pobudzony do walki z różnymi dolegliwościami.

Akupunktura z powodzeniem sprawdza się przy leczeniu chorób narządów ruchu, jak bóle karku i pleców, schorzenia kręgosłupa, dyskopatia, rwa kulszowa zapalenie stawów reumatyczne, bóle mięśni, chorób wewnętrznych – zapaleniea śluzówki przełyku, żołądka, refluksowego zapalenia przełyku, zapalenia pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych, nerek, moczenia nocnego u dzieci. Wskazana jest przy bólach głowy, migrenie, nadciśnieniu. Sprawdza się również przy schorzeniach układu oddechowego, jak infekcje oskrzeli i płuc, angina, astma, zapalenie zatok, oraz chorobach układu endokrynologicznego (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączkowanie, impotencja, menopauza, zapalenie przydatków). Jest także niezwykle skuteczna w leczeniu uzależnień typu alkohol, papierosy.

O leczniczym działaniu akupunktury i innych naturalnych metodach terapii można się przekonać osobiście w Gabinecie Medycyny Naturalnej Doktor. Mikołaj Jakimiec ma ponad 20 lat doświadczenia w diagnostyce i leczeniu, Tetiana Jakimiec 5 lat. Stosujemy igły, masaż, moksę dbając o zdrowie i dobre samopoczucie pacjenta. Serdecznie zapraszamy.

Z życzeniami zdrowia,
Tetiana Jakimiec
Gabinet Medycyny Nauralnej Doktor Jakimiec