Sport i terapia manualna

Sport to zdrowie, nie tylko ten wyczynowy, ale również amatorski. Jednak często wiąże się z kontuzjami, wynikającymi z niewłaściwie wykonanego ćwiczenia lub też przeciążenia narządu ruchu. Ta druga kategoria dotyczy głównie osób, ćwiczących nieregularnie i stosujących zbyt intensywny trening podczas jednego dnia. Niezależnie od tego czy uprawiamy sport jako zawodnik czy też rekreacyjnie, należy pamiętać, że podczas treningów w naszym ciele zachodzi wiele zmian przeciążeniowych. Czasem niewłaściwa rozgrzewka lub jej brak, niesystematyczne ćwiczenia, nieodpowiednio dobrane obuwie bądź trening, niedostosowany do możliwości naszego organizmu, są przyczynami wielu kontuzji i urazów, prowadzących do zachwiania równowagi między aktywnością fizyczną a regeneracją organizmu. Podobnie, jeśli po zakończonym treningu nie zadbamy o rozciągnięcie mięśni, przyczyniając się do powstawania bolesnych zakwasów lub bólu kręgosłupa. Wystarczy, że doprowadzimy do nadmiernego przemęczenia i nie damy sobie odpowiedniego czasu na odpoczynek. Przepracowanie to zazwyczaj słabsza dyspozycja sportowca i gorsze wyniki, jakie uzyskuje.

Na przeciążone stawy, mięśnie oraz kręgosłup jest odpowiednia metoda rehabilitacji – terapia manualna. Jej rola w praktyce jest oczywista, kiedy sportowiec doznaje urazu. Medycyna sportowa jest niezastąpiona dla osób, korzystających systematycznie z siłowni, uprawiających bieganie, sporty walki, czy też grających w piłkę.

W języku łacińskim słowo manus oznacza rękę, dlatego też w dosłownym tłumaczeniu terapia manualna jest wykonywana rękoma terapeuty. Główne cele jej stosowania w rehabilitacji kręgosłupa to oczywiście zmniejszenie dolegliwości bólowych, odblokowanie segmentów ruchowych, przywrócenie prawidłowej czy odpowiedniej ruchomości stawów kręgosłupa. Ponadto zmniejszenie ucisku krążka kręgowego na korzenie nerwowe oraz rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni przykręgosłupowych na każdym poziomie .

Terapia manualna ma za zadanie pobudzenie trofiki mięśnia, poprawę przewodnictwa nerwowego, i stymulowanie procesów regeneracyjnych organizmu. Poprzez swój wpływ na tkanki organizmu dostarcza bodźców, pobudzających procesy odbudowy uszkodzonej struktury, aby można było odzyskać utraconą sprawność i nauczyć organizm ponownie prawidłowo działać. Terapia manualna daje możliwość szybkiego powrotu do aktywnego trybu życia, poprawiają komfort fizyczny w taki sposób, by znowu móc cieszyć się sprawnym ciałem.

Terapia manualna należy do medycyny naturalnej i jest uznaną metodą fizjoterapii. Jej skuteczność i bezpieczeństwo jest poparte badaniami naukowymi. Opiera się na zasadach wiedzę terapeuty z zakresu biomechaniki, specjalistycznej wiedzy anatomicznej oraz neurofizjologicznej. Jak każda dobra terapia dobierana jest do aktualnego stanu zdrowia, objawów klinicznych, wieku oraz stylu życia pacjenta. Wcześniej przeprowadzony wywiad, badanie przedmiotowe oraz postawiona diagnoza wpływają na decyzję o tym, czy wykonujemy terapię, w którym miejscu oraz jakie techniki będą najbardziej odpowiednie i bezpieczne.

W terapii manualnej wykorzystujemy wiele metod i technik:
poizometryczna relaksacja mięśni (więcej na ten temat na naszym blogu Gabinet Medycyny Naturalnej Doktor Jakimiec)
uruchomienie zablokowanych stawów
mobilizacja
rozciąganie mięśni (stretching) i inne.

Do prawidłowego wykonania zabiegu niezbędna jest szeroka wiedza i doświadczenie terapeuty – lekarza lub fizjoterapeuty. Specjalistów tego typu znajdziesz w zespole Gabinetu Medycyny Naturalnej Doktor Jakimiec. Jeśli terapia jest wykonywana zgodnie ze wskazaniami i przeciwwskazaniami, stanowi skuteczną bezpieczną metodą diagnozowania i leczenia pacjenta.

Lekarz Mikołaj Jakimiec zwraca uwagę, że w sporcie, jak i w życiu codziennym najważniejsza jest profilaktyka, w tym przypadku – przeciwurazowa. Dzięki dokładnej diagnostyce sportowca możemy przewidzieć ewentualne problemy, które mogą powstać z pewnych nieprawidłowości a stosując zabiegi manualne wyeliminować je.

Życzymy fizycznego zdrowia, dobrych sportowych wyników i satysfakcji z życia!
Gabinet Medycyny Naturalnej Doktor Jakimiec,
Tetiana Jakimiec, Naturopat