Ból stawów – skąd się bierze, co oznacza i jak można mu zaradzić

Ból stawów jest jedną z często diagnozowanych dolegliwości. Określeniem tym nazywamy ból, zlokalizowany w obrębie stawów. Jest on efektem patologii samego stawu, jak również otaczających go struktur (takich jak więzadła, ścięgna czy kaletki maziowe), choć bywają przyczyny, niezwiązane bezpośrednio z tym elementem. Bóle tego typu mogą również stanowić konsekwencję urazu mechanicznego, jak skręcenia, zwichnięcia, nadmierne rozciąganie czy inne. Stanowią także efekt stanów zapalnych w tkankach stawu i okołostawowych, oraz schorzeń układu nerwowego, infekcji wirusowych i chorób ogólnoustrojowych.

Do najczęstszych przyczyn stanów zapalnych w stawach należą:

  1. bakterie i wirusy – należy pamiętać, że czasami ból stawów związany jest z zakażeniem bakteriami takimi jak Chlamydia, Ureaplasma, czy też boreliozą. Warto więc w ramach terapii w pierwszej kolejności pozbyć się bakterii, która jest stałym stresorem dla organizmu
  2. zatrucie organizmu pasożytami takimi, jak glista, tasiemiec, oraz inne. W efekcie zatrucia stawy i kości są zanieczyszczane przez toksyny, któreprodukują pasożyty. Ich nagromadzenie spowalnia metabolizm, utrudnia pracę organizmu oraz powoduje stany zapalne, również w stawach
  3. pleśń i inne toksyny z grzybów (mikotoksyny)
  4. środki chemiczne, stosowane w gospodarstwie domowym. Warto im się bliżej przyjrzeć pod kątem ich niekorzystnego wpływu na nasz organizm i wyeliminować z najbliższego otoczenia. Są to metale ciężkie, formaldehydy czy też pestycydy

Diagnoza

Dla postawienia właściwej diagnozy należy znaleźć przyczynę bólu. W tym celu zalecane jest wykonanie szeregu badań, na które kieruje lekarz. Ich właściwy wybór poprzedza szczegółowy wywiad z pacjentem, dlatego do wizyty u lekarza należy się dobrze przygotować. Można zrobić na kartce opis występujących objawów, kiedy się zaczęły, czy są stałe czy zmienne, w jakich sytuacjach występują, oraz które konkretnie stawy są dotknięte chorobą. Ważne są również informacje na temat problemów zdrowotnych z przeszłości, oraz schorzeń, występujących w bliższej i dalszej rodzinie. W celu postawienia trafnej diagnozy Gabinet Medycyny Naturalnej Doktor Jakimiec (Poznań) poleca VEGA Test. Jest to test obciążeń organizmu, połączony z badaniem na obecność pasożytów. Jego wyniki są analizowane z danymi wywiadu homeopatycznego oraz badaniami klinicznymi, sprawdzającymi zakres ruchu  w stawach. Dopiero na podstawie pełnego badania i rzetelnej diagnozy wybierana jest odpowiednia kuracja, dopasowana indywidualne do każdego pacjenta.

Leczenie

Ponieważ przyczyn bólu w stawach może być wiele, w jego leczeniu duże znaczenie ma właściwe rozpoznanie problemu i odpowiednie przeciwdziałanie przy wykorzystaniu różnych metod, w tym medycyny naturalnej. Docierając do źródła dolegliwości zalecamy w pierwszym rzędzie metody terapii naturalnej tak, aby nie obciążać organizmu niechcianymi skutkami ubocznymi leków. Najczęściej wykorzystujemy następne metody:

1. Akupunktura – leczenie zależy indywidualnie od pacjenta i jego stanu rozpoznanego zgodnie z zasadami medycyny chińskiej. Diagnoza opiera się na wywiadzie, połączonym z diagnostyką języka i pulsu. Zgodnie z teorią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, zapalenia stawów powstają w wyniku zablokowania cyklicznego przepływu energii Qi w meridianach. Efekt jest sprawdzony wiele razy naukowo. Szerzej zagadnienie to rozwija następująca pozycja – Shang, Haiyi, Wenyu Geng, and Feng Du, “Treatment of knee osteoarthritis with complex acupuncture therapy.” (Journal of Beijing University of Traditional Chinese Medicine (Clinical Medicine) 20.1 (2014): 28-31)

Wybór punktów akupunktury jest uzależniony od rodzaju blokady Qi i czynnika, który leży u podłoża danej choroby. Punkty, wykorzystywane w leczeniu zapalenia stawów, zlokalizowane są na całym ciele, nie tylko w najbliższej okolicy zajętego stawu czy stawów. Często wykorzystuje się punkty – GI4, RP3, IG3, F3, E36.

2. Homeopatia – preparaty homeopatyczne dobrze sprawdzają się w leczeniu rozmaitych dolegliwości stawowych. Przy dobieraniu leku zawsze kierujemy sie zasadą „leczenie podobnym”.

Najczęściej wykorzystywane leki przy bólach stawowych to:

Rhus tox – wskazaniem do stosowania jest poranna sztywność w stawach, zmniejszająca się pod wpływem ruchu, ciepła, ograniczona ruchomość stawów barkowych, kurczowe bóle łydek. Nasilenie wymienionych dolegliwości powoduje wilgoć.

Bryonia  – polecana w zespole bolesnego barku i kręgów szyjnych, kręczu szyjnym, narastających bólach karku i szyi, bólach promieniujących do oczu i czoła, reumatyzmie mięśniowym, bólu w stawach o charakterze kłującym, czasem z obrzękiem. Każdy ruch nasila dolegliwości. Poprawę przynosi bezruch oraz ciepło.

Dulcamara – stosowana do różnego typu bólów reumatycznych, drętwienia, sztywności. Jest to częsty efekt przeziębienia lub przemoknięcia. Dolegliwości nasila wilgoć.

Ledum – stany zapalne stawów, z poprawą pod wplywem zimna.

3. Oczyszczanie organizmu z toksyn, eliminacja pasożytów za pomocą terapii biorezonansem (BRT)

Stawy to miejsce, w którym kumulują się toksyny całego organizmu, dlatego leczenie musi poprzedzić ich eliminacja. Każdy napotkany i sklasyfikowany patogen może być bardzo precyzyjnie namierzony i usunięty za pomocą skrupulatnie dobranych częstotliwości (rezonansu dla każdej komórki pasożyta) i generatora, który za pośrednictwem odpowiednich miedzianych elektrod ręcznych i nożnych będzie przekazywał do organizmu badanej osoby indywidualny zestaw częstotliwości.

Jeśli stwierdzisz, że czas pozbyć się bólu i odzyskać pełną sprawność, odwiedź specjalistów medycyny naturalnej w gabinecie Dr. Jakimiec.  Swoje pytania możesz również zadać bezpośrednio lekarzowi pod adresem doktor.jakimiec@gmail.com

Dbajmy o naszą sferę fizyczną, psychiczną, emocjonalną i społeczną. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się długim, szczęśliwym życiem.

Tetiana Jakimiec (Iakymets)

Gabinet Medycyny Naturalnej Doktor Jakimiec