O homeopatii:
- Od jakiego wieku można stosować leki homeopatyczne?
Lekami homeopatycznymi można leczyć pacjentów w każdym wieku, nawet noworodki. To grupa leków bezpiecznych, nie mających skutków ubocznych. Ich zadaniem jest łagodzenie objawów choroby oraz zapobieganie jej rozwojowi. Homeopatia przydaje się w przypadkach: ząbkowania, odparzeń pieluszkowych, przeziębień a także w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
- Czy podawanie leków homeopatycznych jest bezpieczne podczas ciąży?
Czy leki homeopatyczne można stosować w czasie ciąży?
Homeopatia to całkowicie bezpieczna terapia zarówno dla przyszłej mamy jak i kobiety karmiącej piersią. Często stosuje się ją w przypadku mdłości, zgagi czy przeziębienia. Kobiety w ciąży nie powinny stosować leków homeopatycznych na własną rękę, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
- Kiedy podawać leki?
Preparaty homeopatyczne najlepiej jest przyjmować minimum ½ godz. przed lub po posiłku. Jest to związane z wchłanianiem leków przez błony śluzowe jamy ustnej, więc nie należy zakłócać tego procesu jedzeniem.
- Co jeśli zapomniałam/em wziąć lek homeopatyczny?
Specyfiki homeopatyczne można stosować z niewielkim opóźnieniem i kontynuować aplikację zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie trzeba przy ich stosowaniu restrykcyjnie przestrzegać godzin przyjmowania, jak w przypadku antybiotyków.
- Po jakim czasie efekty działania homeopatii będą widoczne?
Szybkość działania leków homeopatycznych zależy od stopnia i zaawansowania choroby. Zdarza się że poprawa następuje już po kilku minutach. Czasem jednak trzeba poczekać na efekty. Wynika to z faktu, że często pacjent trafia do homeopaty dopiero, gdy jego dolegliwość jest bardzo zaawansowana, a tradycyjne sposoby leczenia już nie przynoszą pożądanych efektów. Wówczas pozytywnych efektów należy oczekiwać nawet po kilku miesiącach.
O akupunkturze:
- Czy zabieg jest bolesny?
Zabieg nie jest bolesny mimo, że odbywa się przy użyciu igieł, za to bardzo skuteczny. Nakłuwaniu towarzyszy uczucie lekkiego „kopnięcia prądem”. Odczuwa się także lekkie mrowienie lub odrętwienie, uczucie jakby ciężkości, wrażenie rozpierania, podobne jak podczas podawaniu leku domięśniowo. Wiele zależy również od tego, jaki punkt jest nakłuwany, jak głęboko wbijana jest igła. Oraz jaki próg bólu ma pacjent.
- Czy igły, stosowane podczas zabiegu są jednorazowe?
Tak, stosujemy tylko sterylne i jednorazowe igły.
- Ile czasu trwa zabieg i leczenie akupunkturą?
Wykonuje się zazwyczaj serie około 10 zabiegów. Każdy z nich trwa po 30-45 minut. Długość zabiegu jest uzależniona od typu schorzenia i założonego celu jaki chcemy osiągnąć – inny stosujemy przy wzmacnianiu a inny na przykład przy redukowaniu. bólu. Poprawę można zaobserwować już po 3-4 zabiegach.
- Ile igieł stosuje się przy zabiegu?
Wszystko zależy od dolegliwości z jakimi boryka się pacjent. Zazwyczaj jest wbijanych od 5 do 10 igieł, ale bywa że terapeuta wbija tylko jedną lub dwie igły (tak zwana metoda jednej igły). Wprowadza się je nie zawsze symetrycznie.
- Jak głęboko wbijane są igły?
Głębokość wbijania igieł jest uzależniona od kilku czynników:
– miejsca na ciele – na twarzy: 1-2 mm, na plecach: do 5 centymetrów
– budowy ciała pacjenta czy grubości tkanki tłuszczowej.
Najlepszym sprawdzianem tego, czy igła została wbita prawidłowo, jest tzw. efekt odbicia (odczucie mrowienia lub odrętwienia, ciężkości, wrażenie rozpierania).
- Czy do zabiegu trzeba się jakoś przygotować?
W trakcie kuracji nie powinno się nadużywać alkoholu, najlepiej w ogóle go wtedy nie spożywać. Zabieg lepiej wykonać w dzień, który nie jest dla nas zbytnio wyczerpujący. Po nakłuwaniu najlepiej iść do domu i wypocząć.
- Czy akupunktura może ułatwić pozbycie się nałogu palenia, lub picia alkoholu?
Tak, również w takim celu stosujemy zabiegi. Nakłuwanie łagodzi objawy po odstawieniu papierosów i alkoholu. Około 75 proc. palaczy stosujących akupunkturę rzuca palenie lub pali mniej. Sukces zależy jednak od indywidualnej motywacji.
O BRT i VEGA Testach:
- Czy przed wykonaniem testu trzeba być na czczo, czy można jeść przed badaniem?
Nie trzeba być na czczo, posiłek można zjeść godzinę przed badaniem. Ważne aby12 godzin przed testem odstawić kawę, alkohol i inne środki stymulujące.
- Jak długo trwa badanie?
W łatwiejszych przypadkach będzie to godzina, skomplikowane badanie może potrwać nawet dwie godziny.
- Czy BRT jest odczuwalne?
Terapia biorezonansowa BRT polega na zastosowaniu generatora fal elektromagnetycznych o częstotliwościach drgań odpowiadających częstotliwościom mikroorganizmów patologicznych, występujących w organizmie człowieka, takich jak: pasożyty, grzyby, pleśnie, bakterie, wirusy. Badanie ma na celu ich eliminację. Pasmo częstotliwości drgań patogenów mieści się w przedziale 32 – 900 kHz. Czy odczuwamy coś w trakcie zabiegu zależy od patogenu, na który działamy w trakcie danego zabiegu.
- Jak często trzeba robić badania kontrolne?
Częstotliwość badań zależy od indywidualnego podejścia, wieku oraz ilości i typu schorzeń. Jeśli nie występują niepokojące dolegliwości, zaleca się robić badania raz w roku (badanie skriningowe albo kontrolne ). Warto jednak zapobiegać wszelkim schorzeniom niż je później leczyć. Wyprzedź chorobę i ciesz się zdrowiem.
Masz pytania, które sam chcesz zadać lekarzowi – doktor.jakimiec@gmail.com